Jak vybrat sluneční brýle pro dítě?

Jak vybrat brýle pro dítě?Sluneční brýle nejsou jen doplněk, ale i ochrana pro oči. Oko se vyvíjí až do 12-tého roku života, protože při přímém pohledu do slunce bez ochrany může dojít k nenávratnému poškození sítnice a tedy k trvalému poškození zraku. Ale dost strašení, pojďme si vysvětlit, na co si dát pozor při výběru dětských slunečních brýlí...

UV FILTR

Aby brýle poskytovaly dítěti ochranu, musí mít UV filtr. UV filtr brání pronikání škodlivého UV záření. Nikdy nedávejte dětem tmavé brýle bez UV filtru. Když se podíváme do slunce bez brýlí, zornice oka se automaticky stáhne a zabraňuje tak vniknutí slunečního záření na sítnici. V tmavých brýlích zornice nereaguje a škodlivé sluneční záření tak může proniknout přímo na sítnici. Do které může v extrémních případech vypálit díru. 

Jak vybrat sluneční brýle pro dítě?

Jaké jsou UV filtry

UV filtry brýlí se dělí do 5ti kategorií 0-4. Číslo vyjadřuje propustnost světla – čím je kategorie filtru vyšší, tím čočky propouští méně světla a je tmavší.
Kategorie UV filtru 4 – tento nejtmavší filtr oceníte především na dovolené u moře či v horách při velmi silném slunečním záření. Zkresluje vnímaní barev, a proto není vhodný pro řidiče.
Kategorie  UV filtru 3 – tmavý filtr vhodný především pro běžné nošení na silném slunečním záření. Filtry z této kategorie najdete ve slunečních brýlích nejčastěji.
Kategorie  UV filtru 2 – je opět vhodná na běžné nošení, ale při středně silném slunečním záření.
Kategorie  UV filtru 0 a 1 – považujeme je spíše za módní doplněk. Ochranu zajišťují jen při slabém slunečním záření. Čočky mají většinou oranžovou, žlutou nebo čirou barvu.

Pro děti se doporučuje UV filtr 3 a 4

Materiál zorníků

Skla dětských brýlí musí být odolná proti nárazu a rozbití. Zorníky se vyrábí ze 3 materiálů:

  • klasické sklo - sklo se do dětských brýlí dává málokdy. Výhodou je nejlepší optická jasnost a odolnost proti poškrábání, nevýhodou je vyšší hmotnost a cena.

valence (5)_1

  • polykarbonát - Co se týče optické jasnosti a odolnosti vůči poškrábání, poněkud zaostává za sklem, ovšem zase lépe odolává nárazům. Jeho hlavní výhodou je ovšem nízká hmotnost.
  • akrylát - Je velice odolný, ovšem má nejhorší optickou jasnost a někdy dokonce zkresluje vidění. Je nejlevnější.

Jak vybrat brýle pro dítě?

Barva zorníků

  • hnědá, šedá nebo zelená jsou barevně neutrální, to znamená, že nezkreslují viděné barvy. Hodí se do polojasných až jasných dnů. 
  • Žluté, oranžové a zlaté zorníky se hodí pro nízké okolní světelnosti. Zvyšují kontrast při zhoršené viditelnosti a také v nich perfektně vnímáte hloubku a vzdálenosti, což je předurčuje například pro lyžování.
  • Zrcadlové zorníky, které mají na vnější straně nanesenu reflexní vrstvu, se hodí do prudkého světla, neboť většina se ho odrazí od zorníků zpět. Viděné předměty se vám v těchto brýlích budou jevit tmavší, než jsou ve skutečnosti. Hodí se například pro vysokohorskou turistiku a pro pohyb na sněhu za slunných dní.

Materiál obrouček a pantů

Kovové jsou trvanlivější, ale v oblasti sportovních brýlí pro děti se častěji setkáte s plastovými obrubami brýlí. U dětských brýlí je velkou výhodou, pokud jsou obruby maximálně ohebné a pružné. Brýle musí vydržet od dětí i hrubší zacházení.

Velikost obrub

Aby brýle chránily zrak, je důležité, aby dobře seděly na obličeji. Světlo k očím nesmí pronikat zespoda ani ze stran. Brýle nesmí tlačit ani sklouzávat z nosu.... Ideální je přijít si brýle před nákupem vyzkoušet, pokud tuto možnost nemáte, můžete si vytisknout šablonu (vzorník brýle Kietla) , který vystřihnete, vystřihněte a dítěti zkusíte přiložit

Sluneční brýle pro miminkazrak miminek a batolat se velmi intenzivně rozvíjí. Podle doporučení lékařů by proto takto malé děti (do cca 2let) neměly vůbec chodit na sluníčko a pokud ano, tak dostatečně zastíněné v kočárku, pod slunečníkem, oči stíněné pokrývkou hlavy apod. Snažte se tedy dítě do dvou let slunci nevystavovat. Pokud i přesto nastane situace, kdy je dítě slunci vystaveno, použijte brýle odpovídající velikosti.