Jak vybrat dudlík?

BIBS-Colour-kaucukove-cumliky-tri-tvary_2_squareJeden z prvních a nejsilnějších reflexů, se kterým miminko vstupuje do života je reflex sací. Sání miminko uklidňuje, přináší mu uspokojení a pomáhá mu lépe usnout. Sání je pro miminko naprosto přirozené, proto pokud se dudlíku domáhá, neodpírejte mu ho.

Jak vybrat správný dudlík?

Nabídka dudlíků je široká, proto jsme sepsali pár tipů, jak vybrat správný dudlík:

Materiál savičky - prvním kritériem je materiál, z kterého je dudlík vyroben. Při výběru se setkáte se dvěma materiály savičky, dudlíky latexové (neboli kaučukové) a silikonové

  • Latex je bílá tekutina, která vytéká z naříznutých kmenů kaučukovníku, dá se tedy říct, že je to na rozdíl od silikonu přírodní látka. Latexové savičky poznáte díky typickému zbarvení do žlutohněda. Latexové dudlíky jsou  měkčí a pružnější, navíc latex nepřitahuje prach, proto zůstane déle čistý. Savičky z latexu mají specifickou vůni a chuť po gumě, kterou nějaká miminka milují, a nějakým naopak brání v přijetí dudlíku. Nevýhodou latexu je jeho poměrně rychlé stárnutí a jeho nižší odolnost vůči horké vodě a tím i náročnější údržba.
  • Dudlíky z lékařského silikonu jsou synteticky vyráběné, ale mají vyšší odolnost vůči vysokým teplotám, zachovávají si lépe tvar, barevnou stálost a vykazují delší životnost.

Na každý pád se ale z hygienických důvodů doporučuje dudlík každé tři měsíce vyměnit za nový, proto na absolutní délce životnosti zase tolik nezáleží.

valence (6)
 
BIBS-kaucukove-cumliky_modra-dusty-blueTvar savičky - mezi nejdůležitější parametry při výběru dudlíku je tvar savičky. Na trhu najdete tři základní typy:
  • Kulatý tvar, někdy se mu také říká třešinka. V dnešní době už je mírně zastaralý, ale některé děti ho mají stále v oblibě. 
  • Anatomický tvar má spodní patro tvarováno vodorovně k jazyku a velmi dobře tak sedí do pusinky. Některé děti vyžadují výhradně tento typ a rozhodně není špatnou volbou. Tato šidítka zajištují správnou polohu jazyka při sání, čímž se údajně předchází vzniku různých ortodontických vad.
  • Zploštělý tvar, symetricky zakulacený, je na trhu již od padesátých let a někteří odborníci jej preferují jako nejvhodnější pro vývoj skusu čelistí a růst zubů. Tvar je inspirován matčinou bradavkou a podle odborníků zřídka dochází k jeho odmítnutí.

Nicméně při běžném, spíše sporadickém používání dudlíku je vliv jeho tvaru na vývoj dítěte minimální. Pouze při velmi intenzivním používání má dudlík skutečně vliv na tvar a posazení kostí a zubů. Takto intenzivní používání se ale rozhodně nedoporučuje z ortodontických i z psychologických důvodů.

<p">Velikost dudlíku - velikost dudlíku by měla odpovídat věku vašeho miminka. Velikost je napsána na krabičce, základní dělení:

Kotouč - nepodceňujte ani výběr kotouče dudlíku, vypadá to, že se jedná pouze o dekorativní část dudlíku, ale opak je pravdou. Nejdůležitější jsou ventilační otvory, které zajišťují lepší proudění vzduchu k pokožce. Kotouče mají různé tvary, u kulatých kotoučů si ověřte, aby kotouč netlačil do nosu. Vyrábí se i kotouče s vykrojením na nos a ve tvaru osmičky s vykrojením na nos a bradu.

Údržba a sterilizace

Alespoň jednou denně se doporučuje dudlík sterilizovat, ať v samostatném elektrickém přístroji, nebo v nástavci pro sterilizaci do mikrovlnné trouby, nebo prostým vyvařením v hrnci s vroucí vodou (nedoporučuje se u latexu). Pokud dudlík spadne na zem, nikdy jej neolizujte, vždy jej opláchněte pod tekoucí vodou. Dudlík měňte každé tři měsíce nebo pokud jej dítě přeroste do jiné velikostní kategorie. Každé dítě preferuje jiný tvar dudlíku. Když najdete ten pravý, dítě většinou začne odmítat všechny ostatní, tak potom zakupte od jednoho typu více kousků.