Jak na klidný spánek dětí?

child-3308816_1920Pokud dítě špatně v noci spí, má to většinou vliv na celou rodinu, v důsledku toho má problém se spánkem nejen dítě, ale i blízké okolí. Jak tedy docílit klidného spánku dětí? Příčin proč dítě špatně spí může být několik:

1. Pozornost matky

Zejména kojenci a batolata vyžadují neustálou pozornost matky. Proto pokud místo spánku pláčou a důvodem není hlad, bolest bříška nebo rostoucí zoubky, je možné, že jen potřebují přítomnost matky. Zkuste si pořídit povijan nebo zavinovačku, dítě do něj zabalte a položte do postýlky. Většinou reagují velmi kladně, zavinovačka jim totiž dodá pocit bezpečí a navíc je teplá a pohodlná. Spoustě matek se také osvědčilo dát dočasně postýlku vedle své postele a mít u dítěte nataženou ruku.

2. Nepřehlédněte přirozené signály únavy

Přílišná únava může působit vašemu dítěti obtíže při usínání, takže je důležité vědět, kdy je dítě na spánek připraveno. Brzy instinktivně poznáte, kdy je vaše dítě unavené. Pomůže i sledování signálů jako je pláč, protírání očí, tahání uší a tmavé kruhy pod očima.

3. Příprava místnosti před spánkem

Při přípravě dítěte na spánek se snažte eliminovat rušivé faktory: pouliční osvětlení, paprsky slunce, světla aut. V dětském pokoji by měly být nainstalovány zatemňovací závěsy nebo žaluzie. Pokud bydlíte na rušné ulici, umístěte dětskou postýlku do klidnějšího rohu a ne k oknu. Před spaním místnost vyvětrejte, při čerstvém vzduchu se lépe usíná. Zajistěte, aby v místnosti byla ideální teplota - pokud je místnost přetopená, špatně se usíná. 

4. Pravidelné rituály před spaním

Jednou z nejdůležitějších věcí, vedoucí ke klidnému spánku jsou pravidelné rituály. Děti milují a potřebují rituály, tedy věci, které se opakují každý den. Před spaním dítě vykoupejte a položte do postýlky. Pravidelné čtení pohádky nebo zpívání ukolébavky dítě uklidní a pomáhá budovat vztah a důvěru.

5. Podpora klidného spánku

Před spaním můžete dítěti dát čaj složený z bylinek, podporující spánek - meduňka , heřmánek, levandule. Klidný spánek podpoří i vonné svíčky nebo oleje, které nakapete do aromalampy naředěný vodou - vhodná je levandule, heřmánek nebo meduňka.

Fotka od Martin Hradil z Pixabay