Správné držení tužky

Proč je správné držení tužky důležité?

Správný úchop má vliv nejen na kvalitu kresby, čitelnost, rychlost a úhlednost písma, ale ovlivňuje soustředění, uvolnění mluvidel a celého těla, zejména pozornost a myšlení.

Správný úchop tužkyJak má vypadat správný úchop?

Celá paže, ale i prsty jsou uvolněné. Tužka je položena na prostředníčku, přidržuje ji palec a ukazováček je volně opřený shora. K papíru směřuje tužka šikmo, nikoli kolmo, protože leží v prohlubni mezi palcem a ukazováčkem. Prsty by měly být 2-3 cm od hrotu tužky. Prsty jsou pokrčeny, ne prohnuty. Ruka volně klouže po podložce. Ostatní svaly ruky jsou uvolněny a dovolují snadnou manipulaci s tužkou do různých směrů. Pohyb vychází z ramene. Oba lokty jsou na desce stolu.

Sešit pravidla natáčíme souběžně s předloktím (praváci s pravým, leváci s levým). Výjimku tvoří jedinci se zkříženou laterativou - ti mají sešit položený rovně před sebou. Dlaň levé ruky (u leváků pravé ruky)  lehce přidržuje papír.

Pro nácvik správného držení tužky je dobré používat trojhranný program ( ergonomické pastelky, tužky a pera) . Tužka by měla být dlouhá tak, aby přesahovala přes kořen palce.

valence (3)

Nesprávný úchop tužky

Fotka od Uwe Baumann z Pixabay