Kdy začít číst dětem?

child-ga6df74451_1280Komunikace se u dětí rozvíjí již od narození, proto je dobré s rozvojem komunikace začít co nejdříve. Podporovat komunikaci, ale i zrakové vnímání pomohou první knížky, které jsou určené dětem od prvních měsíců - jedná se o látkové knížky a tzv. černobílá nebo kontrastní leporela. Nemusíme čekat na dobu, kdy dítě již sedí, můžeme začít již při pasení koníků - když dáte knížku před dítě, když je položené na bříšku, motivujete ho i k posilování zádíček a podporujete tak psychomotorický vývoj.

Od 1 roku již děti ocení obrázky s jasnými obrysy, nepotřebují pointu, stačí jim popis situace. Výborná jsou leporela, děti zrakem analyzují obrázek, když jim k obrázku přidáte slova, spojí si obrázek s objektem. Tím rozvíjí slovní zásobu.

Čím více dítě komunikuje, tím dřív je schopné opustit vizuální kontext, takže nepotřebuje obrázky a spoléhá se na význam slov, bez obrázku. Proto by rodiče dětem měli číst ještě po nástupu do školy, aby dítě mohlo opustit vizuální kontext, o který se opírá a spolehnout se na význam slov, zpracovávat čtený text a číst s porozuměním.   

zdroj obrázku - Fotka od 2081671 z Pixabay

zdroj textu - svojtka.cz